Ako uzavrieť manželstvo s cudzincom na území Slovenskej republiky
Ak plánujete uzavrieť manželstvo s cudzincom na Slovensku, je nevyhnutné poznať právne postupy a výzvy, ktoré s tým súvisia. Podľa slovenskej legislatívy je manželstvo zväzkom muža a ženy, zameraným na založenie rodiny a výchovu detí.
Manželstvo sa uzatvára pred matričným úradom alebo pred orgánom registrovanej cirkvi či náboženskej spoločnosti, kde snúbenci verejne a slávnostným spôsobom vyhlásia, že vstupujú do manželského zväzku, za prítomnosti dvoch svedkov. Sobášny obrad sa na Slovensku vedie v slovenskom jazyku a v prípade, že jeden zo snúbencov neovláda slovenčinu, musí byť prítomný úradný tlmočník.
Doklady, ktoré musí cudzinec predložiť matričnému úradu:
Manželstvo s cudzincom aj manželstvo medzi občanmi SR musí byť slobodné a dobrovoľné. Slovenský občan musí predložiť matričnému úradu dokumenty podľa Zákona o matrikách, vrátane:
– rodného listu, dokladu o štátnom občianstve,
– potvrdenia o pobyte, úmrtného listu zomretého manžela,
– právoplatného rozsudku o rozvode manželstva,
– dokladu o rodnom čísle,
– dokladu, ktorým možno preukázať totožnosť (platný občiansky preukaz postačuje na preukázanie štátneho občianstva, pobytu, rodného čísla a totožnosti).
Cudzinec musí predložiť tieto doklady podľa § 28 zákona o matrikách:
– rodný list,
– doklad o osobnom stave (nie starší ako 6 mesiacov),
– doklad o pobyte,
– doklad o štátnom občianstve,
– doklad preukazujúci totožnosť.
Ak je cudzinec ovdovený, musí predložiť aj úmrtný list zomretého manžela alebo inú verejnú listinu. Ak je rozvedený, musí predložiť rozsudok alebo inú verejnú listinu o rozvode. Tieto dokumenty musia byť predložené matričnému úradu najmenej 14 dní pred uzavretím manželstva.
Zahraničné verejné listiny musia byť úradne osvedčené pečiatkou apostil (pre štáty pristúpené k Haagskemu dohovoru o apostille) alebo superlegalizáciou (pre štáty, ktoré nie sú signatármi Haagskeho dohovoru). Všetky verejné listiny musia byť preložené do slovenčiny prekladateľom zapísaným v zozname Ministerstva spravodlivosti SR. Poplatok za povolenie uzavrieť manželstvo medzi občanom SR a cudzincom je 70,00 Eur.
Môže cudzinec, ktorý je manžel štátneho občana SR, požiadať o trvalý pobyt?
Po uzavretí manželstva môže cudzinec podľa § 44 zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov a o zmene a doplnení niektorých zákonov požiadať o trvalý pobyt na území Slovenskej republiky na 5 rokov.
Žiadosť sa podáva osobne na policajnom útvare alebo na zastupiteľskom úrade. Policajný útvar rozhodne o žiadosti do 90 dní od jej doručenia. Po udelení trvalého pobytu má cudzinec 180 dní na pricestovanie na Slovensko, inak trvalý pobyt zanikne podľa § 49 písm. a) zákona o pobyte cudzincov. Do 3 dní od prevzatia dokladu o pobyte musí cudzinec uzatvoriť zdravotné poistenie. Cudzinecká polícia vyžaduje aj lekársky posudok (nie starší ako 30 dní), ktorý musí byť predložený do 30 dní od prevzatia dokladu o pobyte.
Ak potrebujete pomoc pri získavaní trvalého pobytu, môžete sa obrátiť na našu spoločnosť, ktorá má skúsenosti a vedomosti v oblasti cudzineckého práva. Poskytujeme poradenstvo a služby príslušníkom cudzích štátov.