Podnikanie na dôchodku? Poradíme Vám ako na to.V
Zo zákona ide o:
- Prácu na dohodu
- Prácu na zmluvu
- Živnosť
Pri starobnom a predčasnom starobnom dôchodku môže osoba podnikať a dosahovať príjmy v akejkoľvek výške a zároveň poberať svoj dôchodok. Keďže sa stáva poberateľom príjmu zo samostatnej zárobkovej činnosti, vzniká mu povinnosť platenia odvodov do Sociálnej a zdravotnej poisťovne. Čo sa invalidných dôchodcov týka, tí dostávajú invalidný dôchodok, ktorý predstavuje príjem v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku nepriaznivého zdravotného stavu. Práve pre nich platia špecifické podmienky pri vykonávaní živnosti.
Podnikajúci starobný dôchodca SZČO musí zo zákona uhrádzať:
- Odvody do Sociálnej poisťovne
- Odvody do zdravotnej poisťovne
Ak je starobný penzista zároveň aj samostatná zárobkovo činná osoba, je povinný platiť poistné v prípade, ak je jeho ročný hrubý príjem väčší ako dvanásť násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Ten sa z roka na rok mení. V roku 2015 táto suma činí 412€. Maximálny vymeriavací základ pre dôchodku podnikajúceho ako SZČO je 4120€. Ak ročné tržby nepresiahnu sumu minimálneho vymeriavacieho základu, penzista odvody do Sociálnej poisťovne neplatí.
SZČO sa od januára 2015 nemusí na platbu do Sociálnej poisťovne prihlasovať sama, urobí tak za ňu priamo poisťovňa a Finančné riaditeľstvo SR.
Zdravotná poisťovňa považuje starobných a invalidných dôchodcov za poistencov štátu. Ak však penzista vykonáva činnosť SZČO, je povinný sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne, a to do 8 pracovných dní od vzniku oprávnenia vykonávať SZČO. Urobí tak vyplnením tlačiva – Oznámenie poistenca/platiteľa poistného.
Starobný dôchodca nie je zároveň povinný platiť preddavok zdravotnej poisťovni. Môže využiť možnosť stanovenia nulového preddavku. Sumu uhrádza až pri ročnom zúčtovaní.
Výnimky
Predčasný starobný dôchodca má rovnako nárok sa vykonávanie SZČO, ale na tento výkon sa vzťahujú určité obmedzenia. Aby mal predčasný penzista súčasne nárok aj na svoj dôchodok, aj na príjmy zo živnosti, nesmie uhrádzať odvody do sociálnej poisťovne, čo znamená, že jeho hrubý príjem zo živnosti nesmie presiahnuť sumu dvanásť násobku minimálneho vymeriavacieho základu.